Türk Kadın Girişimciler! En Başarılı 8 Yeni Kadın Girişimci

türk kadın girişimciler

Türk Kadın Girişimciler! En Başarılı 8 Kadın Girişimci

Türkiye’de çalışma sistemleri ve geleneksel aile düzenleri kadınların geri plana atılmasına sebep oluyor, pek çok kadın kendi yeteneklerini ve gücünü fark edemeden dört duvar arasında sıkışıp kalıyor ya da iş hayatında ataerkil sistemler yüzünden çeşitli zorluklarla karşılaşabiliyor.

Son yıllarda ise Türk kadın girişimciler kendi hedefleri ve yetenekleri doğrultusunda büyük adımlar atmayı başardı ve her geçen gün kadın girişimci sayısı artıyor. Yapılan araştırmalara göre kadın girişimcilerin sayısı dünyada %19 oranına ulaşmayı başardı ancak daha fazla kadının girişimcilik alanında cesaretlendirilmesi gerekiyor.

Türk kadın girişimciler kendi imkanları ve hedefleri doğrultusunda büyük fırsatlar yarattı ve binlerce kişiye istihdam sağlıyor. Siz de hayallerinizi gerçekleştirebilmek, kendi işinizi kurabilmek ve hedeflerinize ulaşmak için ilk adımı atabilirsiniz, sizin için hazırladığımız bu yazıda ihtiyacınız olan ilham ve cesareti bulabileceğinize inanıyoruz.

En Başarılı Kadın Girişimciler Kimler? Hangi Alanlarda Faaliyet Gösteriyorlar?

Anne olmak, ev hanımı olarak hayatınızı sürdürmek ya da iş hayatında zorluklarla karşılaşmak girişimci olmanıza engel değil!

En başarılı kadın girişimciler ve yaptıkları işler hakkında bilgi sahibi olarak hayalini kurduğunuz işleri gerçekleştirebilir, dünyanın en başarılı ve en fazla para kazanan kadınları arasında yerinizi alabilirsiniz. Listemizde Türkiye’nin kadın girişimcileri ile ilgili tüm detayları bulabilir ve hayatınızı değiştirmek için ilk adımları atabilirsiniz.

Gizem Yasa – Butigo.com

Ekonomi alanında eğitim aldıktan sonra Amerika’da bir hukuk firmasında çalışmaya başlayan Gizem Yasa hobi olarak yaptığı takı tasarım işi ile Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan Butigo’nun kurucu ortakları arasında yerini aldı.

İş fikirleri girişimcilik alanında adını duyurmayı başaran Gizem Yasa şu an da Türkiye’nin en fazla bilinen kadın girişimcileri arasında bulunuyor. İstanbul’a gelerek hayatını her alanda değiştirmeyi başardı ve başarılı bir kadın olarak büyük bir markanın kurucu ortaklarından oldu.

Gizem Yasa, butigo.com’un kurucu ortaklığının yanı sıra Çiçeksepeti ve Modanisa gibi markalara da danışmanlık yapıyor aynı zamanda iş ve işçi bulmak için mobil bir uygulamayı hayata geçirmek için çalışmalarını yürütüyor.

Başak Taşpınar – Armut.com

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Başak Taşpınar, ABD’de büyük ve önemli firmalarda çalışmaya başladı ve kariyerini bu yönde sürdürmeyi planladığını ifade ediyor. Ancak 2010 yılında radikal bir değişim ile Türkiye’nin hizmet sektöründe en bilinen sitelerinden birini kurarak sosyal girişimcilik örneği de gösterdi.

ABD’den Türkiye’ye taşınma sürecinde ve sonrasında kendi evi için boyacı, nakliyeci gibi iş alanlarında hizmet almakta zorlandığını ifade ediyor ve Armut.com’un bu sayede ortaya çıktığını belirtiyor.

Amerika’da hizmet araştırması ve satın almak için çeşitli siteler bulunduğunu ancak Türkiye’de eksiklik hissettiğini söyleyen Başak Taşpınar girişimcilik alanında en büyük örneklerden biri olarak öne çıkıyor.

Armut.com ilk aylarda %700 oranında büyüme sağlamayı başardı ve kurulduğu ilk günden itibaren milyonlarca kişiye aracılık yaparak büyük bir gelir sağlıyor. Esnafla müşteri arasında en bilinen ve güvenilir bir aracılık sistemi oluşturmayı başaran Taşpınar, şu an da en fazla kazanan kadınlar arasında bulunuyor.

Demet Mutlu – Trendyol

Türkiye’nin en büyük e – ticaret sitelerinden biri olan Trendyol giyim, aksesuar, teknoloji, kozmetik vb. alanlarda yediden yetmişe herkes için ürün satıyor ve kurucusu da genç kadın girişimci Demet Mutlu.

29 yaşında Trendyol’u kurarak büyük bir girişimcilik örneği sunan Mutlu, Türk kadın girişimciler için büyük bir örnek oluşturuyor. Trendyol’un yaklaşık 8 milyon müşterisi bulunuyor, internetten alışveriş yapmak isteyen kişiler için büyük fırsatlar ve kampanyalar sunan site aynı zamanda yüzlerce marka anlaşması ile her gün binlerce kargo gönderiyor.

Türkiye’de ve dünyada pek çok ödül almayı başaran Mutlu, yaklaşık 50 milyon dolar yatırım almayı da başardı ve her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Gamze Cizreli – BigChefs

1968 yılında doğan Gamze Cizreli, şu an da başarılı girişimci hikayeleri için en büyük örneklerden biri olarak öne çıkıyor. Ankara’da başlayan serüveni ile şu an da Türkiye’nin birçok noktasında mekan açabilecek güce sahip kadınlardan biri.

2007 yılında Ankara’da açılan BigChefs, Ankara’lıların en gözde mekanlarından biri olmayı başardı ve kısa süre içinde üç şubesi daha faaliyete geçti. Burger, et yemekleri, ev yemekleri, tatlı, salata gibi pek çok alternatifi müşterileri için hazırlayan Cizreli, 2019 senesi itibariyle yaklaşık 20 şubeyi idare edebilen başarılı kadın girişimci olarak tanınıyor.

2010 yılında KAGİDER Girişimcilik Ödülü’nü almaya hak kazanan Cizreli aynı zamanda ODTÜ’de uzun bir süre girişimcilik dersleri de verdi.

Hanzade Doğan Boyner – Hepsiburada.com

En fazla müşteri sayısına sahip olan e – ticaret sitelerinden biri olan Hepsiburada.com’un kurucusu Hanzade Doğan Boyner kısa süre içinde büyük bir atılım yaparak en başarılı Türk kadın girişimciler arasında yerini almayı başardı.

Kozmetik, teknoloji, aksesuar, ev bakımı, tadilat gereçleri gibi yüzlerce kategoride satış yapan Hepsiburada.com, Türkiye’nin en fazla bilinen sitelerinden biri. 2001 yılında faaliye başlayan e – ticaret sitesi her geçen gün büyüme kaydederek yaklaşık 15 milyon ürün satışı yapabilecek güce ulaştı.

2013 senesinde ‘En Sevilen E-Ticaret Sitesi’ ödülünü almaya hak kazandı ve tüm bu gelişmeler Hanzade Doğan Boyner tarafından yürütüldü. Girişimcilik fikirleri 2001 yılında henüz bu kadar etkin değilken Boyner ile birlikte yeni ve farklı iş olanakları da açıldı.

Aslı Gökdere – Evmanya.com

Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamlayan Gökdere, çeşitli firmalarda çalışma hayatına atıldı aynı zamanda ev dekorasyonu konusunda blog yazılarına devam ediyordu. Ancak 2010 yılında ev dekorasyonu ve ihtiyaçları alanında eksikliği fark ederek ihtiyaçlara yönelik evmanya.com sitesini hayata geçirdi.

Türk kadın girişimciler ve henüz hayallerine ulaşamayan kadınlar için ilham kaynağı olmayı başaran Gökdere, büyük oranda kazanç sağlamayı da başardı. Hanzade Doğan Boyner ile anlaşma sağlayarak hisselerinin büyük bir çoğunluğunu devreden Gökdere, yönetici pozisyonu ile işlerine devam ediyor.

Deniz Ertaner – Bonvagon.com

Yurt dışında en büyük bankalarda çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen ve elektronik ticaret pazarına atılan Deniz Ertaner ev dekorasyonu, mutfak eşyaları, aksesuar ürünleri ve hediyelik ürünler ile ilgili bir site kurarak girişimci kadınlar listesine adını yazdırmayı başardı.

Yüzlerce ürün seçeneği ile Türkiye’nin her yerine kargo gönderen ve binlerce kişiye ulaşmayı başaran Ertaner, çeşitli ödüller alarak en başarılı Türk kadın girişimciler konusunda birçok kişiye ilham kaynağı oluyor.

Müşerref Sezen Saral – Reeder

2010 senesinde ülkemizde büyük bir atılım yaparak e – kitap alanında faaliyet göstermeye başlayan Müşerref Sezen Saral kısa süre içinde telefon, tablet ve bilgisayar ürünlerinde de satışa başladı.

Türk kadın girişimciler listesinde yer alan Saral, ürünlerini pek çok elektronik satış mağazasında da satmaya başladı ve 2010 yılında lokal markalı Android tabletlerin üretimine de geçti ve Avrupa, Afrika, Ortadoğu ülkelerinde en fazla satılan ikinci tablet ürünü olarak tüm kadınlara örnek oluşturdu.

Reeder’i dünya markası yapmak için çalışmalarını yürüten Saral, 2018 yılında ‘En başarılı kadın girişimci’ödülünü almaya hak kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here