Makale Yazarak Para Nasıl Kazanılır? Adım Adım Anlatım!

internetten makale yazarak para kazanma nasıl olur? tüm detayları.

 

Makale Yazarak Para Nasıl Kazanılır? Adım Adım Anlatım!

İnternetten makale yazarak para kazanma internet ortamında en çok sorulardan biri oluyor. Bu konuda kişilerin kafasına takılan birçok sorun ve soru olabiliyor. Bu durum oldukça doğal olmakla beraber makale yazma sistemini anladıktan sonra bu işten para kazanmak kesinlikle zor değil. Makale yazarak para kazanma, para kazanmanın yolları arasında ideal seçimlerden biri.

Makale yazarak para kazanmak
istiyorsanız sizin içi hazırladığımız bu rehber yazıyı mutlaka adım adım uygulayın ve para kazanmanın keyfini çıkarın. Elbette şunu söylemek gerekiyor ‘’makale yazarak para kazanmak’’ adından dolayı internetten para kazanma konusunda çok kolay bir yöntem görünse bile değil. Elbette yukarıda tam tersini demiş ‘’zor değil’’ demiştiniz demeniz normal. Burada ‘’zor ve kolay’’ arasında bir çizgi bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız bu ince çizgiye uymanız ve bunu bir iş olarak yapmanız gerekiyor. Elbette tam zamanlı bir iş veya ek bir iş olarak tercihini yapmak size kalıyor. Para kazanmanın yolları arasında sizlere bu içeriği hazırlayan bir kişi olarak zamanında bu yollardan geçtiğimi ve güzel kazançlar elde ettiğimi söylemem gerekiyor. Size bu yazıda sırasıyla;

Makale Yazarak Para Kazanma: Nedir? #Anlamak
Makale Nasıl Yazılır? #Uygulama
Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler #İş Bulma
Makale Yazarak Ne Kadar Kazanılabilir?

Makale Yazarak Para Kazanma: Nedir? #Anlamak


Makale yazarak para kazanma
için öncelikle ne iş yapacağınızı anlamanız gerekiyor. Makale yazarak para kazanmak normalde benim tercih ettiğim bir tabir değil. Bu işin doğrusu aslında ‘’içerik yazarak para kazanmak’’ olmalı fakat insanlar için bu şekilde bir yer edimi olduğu için makale yazarak para kazanmak demek şuan daha anlaşılır gözüküyor. Makale yazmak denilen olgu internet sitelerinde okuduğunuz içeriklerin hazırlanması olmaktadır. Örneğin şu an sizin okuduğunuz bu yazıyı internette bir site sahibi başkasına para ile yazdırmayı tercih edebiliyor. Bu tercih günümüzde o kadar artmış durumda ki ‘’makale yazarak para kazanmak’’ ciddi bir Pazar payı edinmiş durumda.

Yukarıda belirttiğimiz gibi anlama kısmında ilk olarak bilmeniz gereken makale yazarak para kazanmak denen olgunun ‘’web sitelerinde okuduğunuz içeriklerin hazırlanma süreci’’ olduğunu anladınız. Bu içeriklerin skalası yüzlerce olmakla beraber şunlar olabilir; sağlık siteleri, spor siteleri, finans siteleri, gezi siteleri, eğitim siteleri… Bu sitelerin hemen hemen hepsi içeriklerini içerik yazarlarına verdikleri siparişler ile hazırlamaktalar. Sizde bu kadar büyük bir pazarda ‘’doğru ve kaliteli içerik’’ hazırlarsanız para kazanabilirsiniz.  Bunun yerine kalitesiz ve araştırmadan yazılar çıkardığınız sürece müşteri bulmanız oldukça zor olacak.

Makale Nasıl Yazılır? #Uygulama

Makale yazmak para kazanmanın yolları arasında ideal bir yöntem olduğunu söyledik. Bununla beraber ideal olmasına rağmen herkesin bu işte başarılı olabileceğini söylemek güç. Makale yazarak para kazanmak teoride bakıldığında zor gözüküyor olmasa bile uygulama için zaman zaman zor olabilir. Makale nasıl yazılır? Konusunda mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Hali hazırda bu sektörde yeniyseniz veya eski olup istediğiniz paraları kazanamıyorsanız mutlaka size söylediğimiz yöntemleri gözden geçirin ve eksiklerinizi tamamlayın, yeni yetenekler için çalışın.

1.) Türkçe İmla Kuralları
İçerik yazarak para kazanmak için Türkçe imla kuralları konusunda kesinlikle temiz bir iş çıkarmanız gerekiyor. Elbette zaman zaman gözünüzden kaçan hatalarınız olacaktır fakat bir müşteriye teslim ettiğiniz siparişte göze batan hatalar sizinle tekrar çalışmaması, sizi önermemesi veya size makaleyi iade etmesi gibi gibi sorunlara yer açabilir.

Türkçe imla kurallarına hakim olmak değil. Bu işi yapıyorsanız mutlaka her şeyden önce 1 gününüzü imla kurallarını kavramakla geçirin. Bu dakikadan sonra kimi zaman tam verim sağlamadığınız içerikler bile düzgün görüntüsüyle müşterinin ilgisini çekecektir.

2.) Araştırma Yapmalısınız!

İçerik yazarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka araştırma yapmanız gerekir. Bu sektöre giren kişiler ilk yazılarından itibaren en çok hatayı burada yapıyor diyebiliriz. Siparişi hızlı bitirmek isteyen veya başka bir yazıya çok fazla benzemesini önemsemeyen birçok kişinin yaptığı bu hata işlerinize ciddi bir sekte vuracaktır. İçeriklerinizin araştırılmış, doğru derlenmiş ve kaliteli olması önemlidir. Bütün bunlar gerçekleştirilirken internet ortamında içeriğin ‘’özgün’’ olmasının önemi elbette yüksek. Derleme yaptığınız içerik için kendi yorumlarınızı değil sağdan soldan kopyalama metinleri birleştirmişseniz içerik özgün çıkmayacaktır. Bütün içeriğin sizin tarafınızdan hazırlanması oldukça önemli.

İçerik siparişi aldığınız zaman mutlaka aldığınız konuyu araştırın. Siparişi temiz, özenli ve araştırılmış bir şekilde müşterinize sipariş etmek size itibar ve hatta çoğu zaman yeni müşteriler kazandıracaktır. Bu sektörde bir içeriği araştırma yaptıktan sonra yazıp müşteriye teslim etmeniz ardından bir platformda hakkınızda yapılan yorumun işlerinizi ciddi derece de arttırabilir. Elbette tam tersi ise yine büyük bir etki yapabilir.

Müşterinize araştırma yapıp teslim ettiğiniz içeriklerde bir eksiklik olursa ve size bu belirtilirse mutlaka kısa sürede bunu düzeltin ve tekrar teslim edin. Bu noktada itiraz etmeniz veya kabul etmemenizin size bir faydası olmayacaktır. Suistimal edilmediğiniz sürece site sahipleri ile aranızı iyi tutun.

3.) İçerik Düzeni
İçeriğinizde uzun paragraflar, uyumsuz görünüm, yanlış işaret kullanımları olması durumunda içerik kalitesiz bir görünüme sahip olacaktur. Bu nedenle içerik düzenine önem verin. Alt başlıklar kullanın, doğru işaretlemeler yapın, yönlendirmeleri ayarlayın.

4.) Cümleler Sade Olmalı
Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız kurduğunuz cümlelerin sade, anlaşılır ve kaliteli durmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde cümlenin başladığı yer ile bittiği yer arasında bir bağ kuramayan okuyucular içeriklerinizden sıkılacak, site sahipleri tarafından bu istatistikler kolay bir şekilde görülebilecektir. Site ziyaretçilerinin sitede ne kadar süre kaldığı, hangi içeriğe ne kadar vakit ayırdığı gibi ayrıntılar site sahipleri tarafından görülebilir. Bu içeriklerinizin kalitesi için önemli bir etkendir.

5.) Seo Uyumlu İçerikler Yazın!
İçerikleri hazırlarken içeriklerin seo uyumu makale yazarak para kazanma kısmında en önemli etkenlerden biri. Hazırladığınız içerikleri ‘’seo uyumlu’’ hazırlamak zor değil. İçerik yazarlığı yapıyorsanız iki konuda detaylı araştırma yapmanız gerekir;

1. Kaliteli içerik nasıl üretilir?
2. Seo uyumlu içerik nasıl üretilir?

Kaliteli içerik üretmek konusunda yazının bu noktasına kadar size bilgiler verdik. Bununla beraber seo uyumlu içerik yazmanın oldukça önemli olduğunu belirtmiştik. Seo uyumlu içerik demek ‘’arama motorlarına uygun içerik’’ anlamına gelmektedir. Bunun geldiği anlam ise içeriklerin google, yandex gibi sağlayıcılarda başkaları tarafından bulunması için gerekli kurallara uyulması anlamına gelmektedir.

Seo uyumlu içerik kullanmak için genel olarak dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır;

1.) Anahtar kelime uyumu (içeriklerin aranma kelimelerini yazı içinde belirleme)
2.) H1,H2 Etiketleri (Başlıkların önem sırasına göre daha büyük/küçük yapılması)İş
3.) Yazı içinde uyum ( Yazıda kullanılan kelimelerin, başlıkların tutarlı olması)
4.) Semantik başlık ve kelime seçimleri ( Yazıların aranma hacmi için özel yöntemlerle belirlenmesi)
5.) Ziyaretçiyi yazıda tutmak

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler #İş Bulma

İçerik yazarlığının mantığını ve nasıl yapılması gerektiğini kavradıktan sonra yapmanız gereken şey elbette iş bulmak olacaktır. Birçok kişi bu konuda başta şüphelerle yaklaşsa bile internet üzerinden makale yazarak para kazanma için iş bulmak zor değil. Size verdiğimiz platformları ve onlara benzer platformları kullanarak mutlaka kendinize bir iş ağı oluşturabilirsiniz.

WMaraci: Türkiye’nin en büyük webmaster sitelerinden biri olan wmaraci sitesinde birçok site sahibi ile tanışma imkanı bulabilirsiniz. Bu sitede bulunan makale siparişi kategorisinden istediğiniz ilanlara teklif vererek iş almaya başlayabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşarak site içinde sizlere önerilen ödeme tercihlerinden biri ile ödemenizi alabilirsiniz. Aynı zamanda bu sitede siparişlere teklif vermek yerine kendi satış konunuzu açarak içerik arayanlara sipariş usulü hizmet verebilirsiniz.

R10:
WMaraci ile aynı konsepte sahip olan r10 üzerinden iş bulmak mümkün. Siteye sadece davetiye ile üye olunduğu için başta zorlanabilirsiniz. Bu durumu aşmak için yönetime davetiye isteği atabilir veya çevrenize sorabilirsiniz. Bulduktan sonra yapmanız gereken şey ise wmaraci ile tamamen aynıdır.

İş İlani Siteleri: Son zamanlarda iş ilanı sitelerine baktığımda en çok iş ilanlarından birinin içerik yazarları için olduğunu söylemek gerekiyor. İçerik yazarlığı iş ilanlarına mutlaka başvurun.

Hazır Makale Yazma Siteleri:
Bu siteler maalesef piyasaya göre yarı fiyatı ile insanlara direk iş fırsatı veren sitelerdir. Üye olduktan sonra bu sitede direk sipariş yapabilirsiniz fakat piyasanın yarı fiyatına hatta bazen daha azına çalışmış olacağınızı unutmayın.

Makale  Yazarak Ne Kadar Kazanılır?

Para kazanmanın yolları arasında ideal bir seçim olduğunu söylediğimiz makale piyasasında elbette kazanacağınız parayı siz belirliyorsunuz. Bu işi yaparak ciddi bir gelir elde edebileceğiniz gibi sadece ek bir gelir olarakta kalmasını sağlayabilirsiniz. Biraz bilgi vermek gerekirse;

Günde 3 saatinizi ayırarak ortalama ; 25-40 arası.
Günde 6 saatinizi ayırarak 70-110 arası
Günde 8 saatinizi ayırarak 110-140 arası.

paralar kazanabilirsiniz. Bu saatlere sizin yemek yeme, mola verme gibi ihtiyaçlarınız katılmasını varsayarak bütün saatlere (+1 +4) arası saatler eklemeniz gerebilir.

Herkes Makale Yazarak Para Kazanabilir Mi?

Yazının başından sonuna kadar eğer daha önce bu işi yapmadıysanız aklınıza takılan sorunun bu olduğunu tahmin edebiliyorum. Bu sorunun cevabı bana göre ise evet. İnternet oldukça büyük bir ortam ve her kaliteden yazıya ihtiyaç olabiliyor. Bu nedenle toplumun neredeyse hemen hemen hepsi için para kazanmanın yolları arasında makale yazmak olabilir. Siz makale yazarak para kazanmak istiyorsanız sadece size verdiğimiz adımları takip edin ve tüm gereklilikleri yerine getirin.

Başta iş bulmakta zorlanırken zamanla iş almamak için ayak direteceğiniz zamanların gelebileceğinden emin olabilirsiniz.

Para Kazanmanın Yolları

Bizi para kazanmanın yolları için takip etmeye devam edin. Yayın hayatımız boyunca detaylı rehberlerin ve alternatif farklı yöntemlerin, internetten para kazanma gibi olguların sitemizde en gerçek ve işe yarar hali ile yer alacağından emin olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here