Bilinmeyen Geri Dönüşüm Fikirleri İle Para Kazanmak Mümkün!

para kazanmanın yolları arasında geri dönüşüm fikirleri öne çıkıyor.

Geri Dönüşüm Fikirleri

Günümüzde çevreyi korumanın önemi hakkında her gün daha fazla kişi bilinçleniyor ancak istenen seviyede değil, bir yandan çevreyi korurken diğer taraftan para kazanabilmek için geri dönüşüm fikirleri öne çıkıyor.

Geri dönüşüm ile para kazanmak kârlı bir yatırım olacaktır, zorlu bir rekabet ortamı bulunsa da doğru yapılan planlamalar, doğru teknik ve yöntemlerle kullanılan finansal kaynaklar ve yasal kurallara uyum sağlanıldığı sürece geri dönüşüm yaparak para kazanmak mümkün oluyor.

Pek çok insan sıfırdan başladığı bu süreçte kendi işini kurmuş durumda ve yüzlerce kişiyi çalıştırabilme potansiyeline ulaşabiliyor, peki ama nasıl, nereden başlamalı? Bu yazımızda en doğru şekilde planlanabilecek geri dönüşümle para kazanma yöntemlerini ve sektörlere göre değişen iş kurma süreçlerini açıklayacağız.

Hedef ve Planları Belirlemek

Geri dönüşüm sektöründe bireysel ve kurumsal firmaların büyük bir rekabeti söz konusudur bu nedenle yapacağınız işten en fazla kazancı elde edebilmek için seçeceğiniz sektörün piyasalardaki talebini araştırmalısınız.

Türkiye’de özellikle kağıt ve cam atıkları için büyük bir geri dönüşüm piyasası bulunur ancak insanların kurtulmakta zorlandığı atıkları değerlendirebilmek kısa sürede kazanç sağlayacak ve rekabet ortamından sıyrılabileceksiniz.

Hedef ve planları belirlerken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar:

 • Pazar araştırması yapmak: Geri dönüşümle para kazanmak için seçeceğiniz atığın hacim oranlarını araştırmak, nereye ve hangi fiyatlarda satabileceğinizi öğrenmek, hangi atığın daha kârlı olacağını incelemek, şirketlerin hangi alanlarda daha yoğun olduğunu araştırmak yapılması gereken adımlardır.
 • Sektör seçimi yapabilmek: Bazı ham madde piyasalarında büyük iniş çıkışlar yaşanır ve zarar beklerken kâr elde edilebilir dolayısıyla siz de kağıt, metal ya da cam gibi atıkları tercih edebilir veya elektronikli ev aletleri ya da mobilyaların atıkları ile geri dönüşüm iş fikirleri oluşturabilirsiniz. Kırılmış veya kullanılmayan beyaz eşyalar, elektronikli eşyaların içindeki kullanılabilir parçaları ayırt edebilir ve satabilirsiniz.
 • Maddi plan hazırlamak: Geri dönüşüm işine girerken birtakım yasal süreçlerin tamamlanması gerekir ve maddi gücünüz olmalıdır, alınacak lisanslar ve yasal izinler için birikimlerinizden faydalanabilirsiniz aynı zamanda kâr elde edene kadar hayatınızı sürdürebilecek bir maddi güç de gerekecektir. Tüm bu harcamaların dışında, geri dönüşüm işi ile para kazanmak için; atıkları taşıyacağınız araçların maliyetleri, depolama için maliyetler, çalışan maaşları ve ürünlerin işlenebilmesi için gerekli teçhizatların satın alınması için de bütçe gerekiyor.

İş planı hazırlama aşamasında bu sorulara cevap verildiği takdirde doğru bir plan süreci gerçekleşecektir:

 • Belirlediğiniz hedefler nelerdir?
 • Hedeflenen pazar segmenti nedir?
 • Atık ürünleri işleme planlarınız nelerdir?
 • Atık ürünlerin ne kadarını satacaksınız?
 • Rakipleriniz arasında öne çıkmak için hangi teknikleri uygulayacaksınız?
 • Geri dönüşüm fikirleri için pazarlamaları nasıl yapacaksınız?

Yasal Yükümlülükleri Yerine Getirmek

Şahıs, anonim ya da limited şirketlerinden birini seçmelisiniz, doğru seçim yapabilmek için kuracağınız şirketin büyüklüğü ve kapsamını değerlendirmelisiniz.
Bu aşamada gerçekleştirilmesi gereken işlemler:

 • Vergi Kayıtları: Vergi kaydı ve vergi numarası oluşturmanız gerekecektir, gelecekteki tüm harcamalar ve banka hesapları vergi numarası üzerinden ilerleyecektir.
 • Faaliyet Ruhsatı: Vergi kaydı sonrasında tüm işlemlerinizi yasal çerçevede sürdürebilmek için faaliyet ruhsatı gerekmektedir.
 • Diğer İzinler: Vergi kaydı ve faaliyet ruhsatı işlemlerinden sonra geri dönüşüm yaparak para kazanmak için belediyeden izin almanız gerekecektir, her belediye farklı evraklar ve ücretlendirmeler yapmaktadır.

 

Plastik Atık Geri Dönüşüm İşi Kurmak

Plastik atıkların geri dönüşüm işlemleri zorlu bir sürece sebep olur ancak dünyada ve ülkemizde pek çok kişi plastik atık kullandığı için her zaman kârlı bir iş olarak öne çıkmaktadır. Geri dönüşüm işi para kazandırır mı hakkında en doğru cevaplardan biri de plastik atıklar şirket ve şahısların beceri ve ilgisine göre büyük miktarlarda para kazandırmaktadır.

Plastik atıkları pek çok kaynaktan bulunabilir, evlerden isteyebilir, gönüllü gençler ile plastik toplayabilir, iş yeri ve fabrikalardan plastik çöpleri talep edebilirsiniz.

Plastik atıkları dönüştürebilmek ve kazanç sağlayabilmek için parçalayıcı ve öğütücü gibi ekipmanlar gerekli olacaktır.

Plastik atık geri dönüşüm işi kurmak da diğer sektörler gibi planlama, hedefler ve yasal süreç işlemlerinden sonra gerçekleştirilmektedir.

Eğer bu iş ile ilgili bir bilgi birikiminiz yoksa toplama ve ayırma faaliyetlerinin dışında sadece geri dönüşüm faaliyeti yapabilir ve kısa bir süre sonra iş hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Elektronik Atık Geri Dönüşüm İşi Kurmak

Günümüzde elektronik aletlerin kullanımı yaygınlaştı ancak her evden de elektronik çöpler çıkmaya başladı. Kullanılmayan, modası geçen ya da küçük arızaları bulunan elektronik aletler anında çöplere atılabiliyor.

Elektronik atık geri dönüşüm işi kurmak kârlı bir iş olanağı olduğu kadar çevre dostu bir girişimdir.

Televizyon ve bilgisayarları toplarken dikkatli olunması gerekir, ağır kurşun içeren bu eşyalar geri dönüşüm aşamasında yüksek oranda zehirli gaz meydana getirebilir ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Ülkemizde elektronik atık geri dönüşüm işi ile para kazanmak için uzun ve zor bir süreç gerekiyor, pek çok vatandaş bilinçli değil ve bu işi kurmak için yüksek maliyet oranları gerekiyor. Şu an için Türkiye’de geri dönüşümle para kazanma imkanı sağlamasa da kullanılan piller, e – atık sınıfına dahil ediliyor.

Bilgisayar ve telefonlar internetten para kazanma yolları sağlasa da bozulduktan sonra çok fazla işe yaramıyor ve ülkemizde e – atık toplayabilecek, geri dönüştürebilecek şirketlerin sayısı yeterli seviyede değil.

Kağıt Atık Geri Dönüşümü İşi Kurmak

Şehir yaşamının yaygınlaşması ile birlikte ev ve iş yerleri büyük oranda kağıt atığına sebep oluyor. Kağıt ve karton gibi ürünlerin dönüştürülme işlemleri için kurulan fabrikalar her geçen gün daha çok büyüyor ve birçok kişiye kağıt atık dönüşümü ile para kazanma hayali kurduruyor.

Kağıt atık geri dönüşüm işi kurmak için bazı bilgiler gerekiyor, örneğin; bazı karton ve kağıtlar geri dönüşüm sürecine dahil edilemiyor ve toplanma, saklanma aşamalarında boşa vakit kayıplarına neden oluyor.

Kağıt atık bulma işi, diğer işlere göre daha kolay imkanlar sağlıyor, pek çok market ve mağaza yüklü miktarda karton ve kağıt atığına sebep oluyor bu firmalarla anlaştığınız takdirde kısa sürede geri dönüşümle para kazanma için en ideal yöntemi bulabilirsiniz.

Kağıt atıklar, toplanılan ton miktarına göre değerlendirilmektedir; dilerseniz kendiniz kağıtları toplayabilir ya da kağıt toplayan kişilerle anlaşma yaparak yorulmadan ve kısa süreler içinde kağıt ve kartonlara sahip olabilirsiniz.

Hurda Metal Geri Dönüşümü

İnşaat atıkları, ömrünü tamamlayan ve kullanılmayan metal atıklar, piyasaya sürülmeyen hatalı ürünler, sanayi tesislerinden çıkan atıklar hurda metal geri dönüşümü piyasasının temelini oluşturmaktadır.

Hurda metal geri dönüşümü ile para kazanabilmek için sanayi tesisleri ile sözleşme yapabilir ve onların araçları ile hurdaları getirtebilir, ömrünü tamamlayan sanayi tesislerin atık ihlallerine girebilir veya atık üreticileri ya da nakliyeciler ile işbirliği yapabilirsiniz.

Geri dönüşüm fikirleri arasında kablo geri dönüşümleri de, hurda metal kapsamına dahil edilmektedir.

Hurda metal geri dönüşümünde toplanılan ürünlerin cinsi de önemli bir rol oynamaktadır: krom, sarı hurda, aliminyum ya da metal gibi seçenekler arasında büyük bir fiyat farkı olabilir.

Atık Yağ Toplama Geri Dönüşüm İşi

Geri dönüşümle para kazanma yöntemleri arasında atık yağ toplama geri dönüşüm işi gelecek vaad eden işler arasındadır.

Atık yağlar arasında evlerden çıkan yağlar da dahil edilir ancak en çok arabaların yağ değişimi sırasında çıkan yağlar ve eşitli makine yağları atık yağlar kapsamındadır.

Atık yağ toplama işi için profesyonel kişilerden yardım alınması gerekir, kötü depolanan ve çevreye zarar veren yağlar için şahıs ve şirketlere yüklü miktarda para cezası kesilebildiği gibi hapis cezası da uygulanmaktadır.

Atık yağ toplamak için kullanacağınız galonu, profesyonel şirketler yardımıyla yerleştirin ve müşterilerden atık yağ toplamaya başlayın. Her atık yağ için makbuz kesmeyi ihmal etmeyin, devlet yardımı alabilmek için bu makbuzları ve diğer formları teslim etmelisiniz.

Atık yağ toplayarak para kazanmak zahmetli bir süreçtir ancak getirisi yüksek bir iş olanağı da sağlar.

Cam Geri Dönüşüm İşi Kurmak

Cam atıkları geri dönüştürmek kolay ve kârlı işler arasındadır. Geri dönüşüm yaparak para kazanma yöntemi arıyorsanız cam atık piyasasını mutlaka incelemelisiniz, toplumsal yarar sağlayabilmek ve kazanç elde edebilmek için cam atık işi hakkında bilinmesi gerekenler mecvut:

 • İş planları ve hedefleri, yasal süreçler yukarıda belirtildiği gibi gerçekleştirilmelidir.
 • Geri dönüşüm firması yetkilileri ve bu işi bilen kişilerle fikir alışverişi yapmaktan çekinmeyin, tüm fikir ve planları dinledikten sonra en doğru kararı verebilirsiniz.
 • Çevrenizden atık camları toplayabilirsiniz aynı zamanda hastaneler ve okullarla da görüşebilirsiniz.
 • Camları tek seferde eritmek yerine biriktirin ve toplu olarak eritin, eski cam atıklardan yeni ürünler yapmak ve satmak isterseniz yeni ekipmanlar almanız gerekecektir.

Cam atıklar eritildiğinde dahi kalitesini asla kaybetmez ve %100 oranında geri dönüşüm imkanı sağlar. Geri dönüşümle para kazanabilmek için cam atıklar iyi bir tercih olabilir, toplayıcılar ve cam toplama kumbaraları da cam bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Kullanılan her üç camdan birinin geri dönüşüm ile üretildiğini düşünürsek atık cam firması kurmak büyük bir gelir sağlayacaktır.

Geri Dönüşüm Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Geri dönüşüm işini pek çok insan yapabilir ve özel bir eğitim gerektirmez, bazı insanlar toplama ve ayırma kısımlarında başarılı olurken bazı insanlar şirketleri yönetir ancak her ikisi de geri dönüşümle para kazanabilir.

Geri dönüşüm işinden para kazanmak için gerekli lisansların alınması gerekir ve uygun geri dönüşüm mekanları seçilmelidir aynı zamanda çalışanların da bilgi sahibi olması önemli bir noktadır.

Çevreye büyük bir katkı sağlamak, toplumsal refaha katkıda bulunmak ve gelir elde edebilmek için en iyi seçeneklerden biri geri dönüşüm fikirleri arasından bir sektör seçmek olacaktır. Geri dönüşüm işinden kazanılan para sektöre, şehre, şirket ve şahıslara göre değşkenlik göstermektedir.

Para kazanma Fikirleri arayışlarında geri dönüşüm yapmak pek çok insana kolay ve kârlı bir iş seçeneği sunacaktır; açılacak işletmenin büyüklüğü, geri dönüşüm ihtiyaçları da gelir üzerinde büyük bir etkendir.

Geri dönüşüm işinin para kazandırdığı pek çok insan tarafından bilinir, son yıllarda bu sektörde pek çok fabrika açılmaktadır ve kapanan fabrikaların sayısı oldukça düşüktür dolayısıyla gelecekte ve şimdi para kazanmak istiyorsanız yeterli sermaye, bilgi ve birikim ile yüksek miktarlarda para kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

Market, bakkal, mağaza, hastane ya da okullarla anlaştığınız da para kazanma yolları içinde büyük bir adım atabilirsiniz, onlar çöp ve yüklerinden kurtulurken siz de para kazanabilecek ve doğayı daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir hale getirebileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here