Sonuç Mu? Süreç Mi? Başarıya Giden Yolda Hangisi Daha Önemli?

0
350
Görüntüleme
Kişisel Gelişim
Sonuç Mu? Süreç Mi? Başarıya Giden Yolda Hangisi Daha Önemli?

Başarıya giden yolda sizce sonuç mu yoksa süreç mi daha önemlidir? Bu soru; bloglarda, forumlarda en fazla tartışılan konulardan biridir. Aslında problem, bu iki terimi ne kadar birbirinden ayırmaya çalışsak da bir o kadar birbirine yakın olduğudur. Bugün, sonuç ve sürecin hayatımızdaki etkilerini konuşmak istiyorum.

Açıkçası sonuçlar gerçekten önemlidir. Fakat sonuçlara ulaşmak için ise belirli süreçleri aşmamız gerekir. Sonuçlar istenilen seviyelerde olmadığında, süreçlerin değiştirilmesi ilk düşünülen şeylerden biridir. Öte yandan sonuç ne olursa olsun, etkin ve istikrarlı bir süreç olmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Sonuç odaklı veya süreç odaklı ?

Konuya bir de şu şekilde yaklaşmak istiyorum: Sonuç odaklı bir başarı mı yoksa süreç odaklı bir başarı mı daha etkilidir? Yapılan incelemeler toplumumuzun sonuç odaklı çalışma sistemine daha yatkın olduğunu göstermektedir. Hedefe yani başarıya ulaşmanın tek yolu kuşkusuz plan yapmaktır. Yapılan bu plana ne kadar uyduğumuz ise başarının kalitesini belirler. Sonuca o kadar kafa yoruyoruz ki geçtiğimiz süreçleri bir türlü göremiyoruz. Bu da sonuç odaklılığın doğru anlaşılmadığını gösteriyor.

Yeter ki sonuçlansın..

“Olsun da nasıl olursa olsun” veya “bitsin de nasıl biterse bitsin” gibi cümlelere sanırım yabancı değilsiniz diye düşünüyorum. Bir arkadaş ortamında bir şeyler anlattığınızı düşünün. Kesinlikle dikkat etmişsinizdir. Arkadaşlarınızdan birisi bıkmış bir tavırla “Sonuç?” diye lafınızı keser. Anlatmak istediğiniz şeyi boğazınıza tıkar.

Süreci önemsemezler.

Sonuç odaklı insanlar hedeflerine ulaşmak için yapılan plana pek sadık kalamıyor. Kısa bir sürede hedefine ulaşmak isteyen bu insanlar, hedefe götürecek amaçları yani süreçleri es geçmektedirler. Bu insanlar da bir şekilde başarıya ulaşır fakat hedefe ulaşana kadar geçtiği süreçleri hatırlamadığı veya önemsemediği için başarı koltuğunda uzun süre dayanamaz. Hedefine nasıl ulaştığını bir türlü anlayamaz. Belli bir zaman sonra hedefine nasıl ulaştığını düşünmeye başlar.

Başarı koltuğundan düşmek istemeyen bu kişiler bu sefer sürece odaklanacağı için hedefinden uzaklaşmış olur. Dolayısıyla başarısız olmaları kaçınılmaz olacaktır. Başarıya giden yoldaki zorlukları çözmeye çalışmazlar. Hemen farklı bir yol aramaya başlayan sonuç odaklı insanlar, nerede sekteye uğradıklarına önem vermediği için bir türlü gelişim sağlayamazlar. Bu arada “Hatice’ye değil neticeye bak.” sözünü çok severler.

Süreç odaklı olmak..

Süreç odaklı çalışan insanlar basamakları daha emin adımlarla çıkarlar. Herhangi bir yerde takıldıkları anda alternatif yol aramaktansa, takıldığı noktaya yoğunlaşır ve onu çözmeye çalışırlar. Çünkü benzer sorunların başarı sürecinde karşılarına çıkacaklarını tahmin ettikleri için daha tecrübeli olarak hedeflerine ulaşırlar. Geçmişleri sağlam olduğu için asla geriye bakmazlar. Gözleri sürekli gelecektedir.

Hedef de önemlidir..

Peki, hedef yani sonuçlar neden bu kadar önemli? Bir hedef olmadan herhangi bir süreçten bahsedemezsiniz. Süreç devreye girdiği anda en uzakta olana değil, size en yakında olana odaklanmalısınız. 100 katlı bir gökdelen inşa etmek hedefiniz olsun. Katları düzgün çıkmazsanız bile gökdelen bir şekilde bitecektir. Önemli olan bittikten sonra uzun yıllar ayakta kalabilmesidir. Sağlam olmayan gökdelenin akıbeti bellidir: Kısa bir süre sonra yerle bir olacaktır.

Başarınızın kalitesini süreç belirler. Şimdi cevaplama sırası sizde: Başarıya giden yolda sizce sonuç mu yoksa süreç mi daha önemlidir? Lütfen görüşlerinizi aşağıda paylaşın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

Bir sonraki, Satış Ortaklığı Sitemine Yeni Başlayanlara 6 İnanılmaz İpucu adlı makalemi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here