Satış Ortaklığı Ağı Nedir?

0
420
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
Satış Ortaklığı Ağı Nedir?

Satış ortaklığı ağı nedir? Satış ortaklığı (affiliate marketing) nasıl yapılır adlı makalemde “satış ortaklığı ağı” teriminden bahsetmiştim. Bu terimi biraz daha açmanın zamanı geldi.

Affiliate Network olarak da bilinen satış ortaklığı ağı, ürün sahipleri ile satış ortaklarını buluşturan ve satılacak ürünleri içinde barındıran bir platformdur. Bu platform yapılan her satışı takip eder, kayıt altına alır. Son olarak ürün sahipleri ve satış ortaklarının kazandıkları paraları dağıtır.

Biraz daha ayrıntıya inelim.

Ürün sahipleri (vendor), ürünlerinin tanıtıcı bilgi ve görsellerini içeren internet adreslerini, satış ortaklığı ağına koyarak ürünlerini satışa sunarlar. Her ürünün ürün sahibi tarafından belirlenmiş bir satış komisyonu vardır. Bu komisyonlar dijital ürünlerde daha yüksek olmakla beraber fiziki ürünlerde daha azdır. Satış ortaklığı ağına kayıtlı olan satış ortakları (affiliate); satışı açılan tüm bu ürünleri ve bu ürünlerin komisyon oranlarını görebilir, ürün analizlerini inceleyebilir, ürün yorumlarını okuyabilir ve verilen bu bilgiler sayesinde ürün hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirler.

Ufak bir parantez açmak istiyorum. (Yazı içerisinde Vendor, Affiliate gibi yabancı terimler görüyorsunuz. Bunları bilerek yazıyorum; hem İngilizceniz gelişsin hem de yabancı sitelerde araştırma yaptığınızda bu tarz kelimelere yabancı olmayın.)

Tamamen güvenli bir platform.

Satış ortaklığı ağları; ürün sahibini, satış ortağını ve ürünü alan müşteriyi koruyan bir yapıya sahiptir. Ürün sahibi ile satış ortağı arasındaki dolandırıcılık veya istenmeyen durumları da sıfıra indiren bu sistem, herkes için güvenli bir platform oluşturur. Bu sebeple ürün sahipleri ve satış ortakları birbirlerini tanımak ve iletişim kurmak zorunda değildir.

Anlaşılabilir ve kullanışlı.

Satış ortakları, bu ağlar sayesinde hesabındaki birçok raporu görebilir. Günlük satış grafiği, satış raporu, satış gelirleri gibi birçok yönetimsel araçları hesaplarından takip edebilirler. Satış ortakları, bazı satış ortaklığı ağları içerisinde bulunan eğitimlere de katılarak kendilerini daha fazla geliştirme imkânı da bulurlar. Bu platformda kayıtlı satış ortaklarının kendilerine özel bir kimliği vardır. Özel kimlik sayesinde bu platform otomatik olarak kimin ne kadar sattığını bu şekilde belirler ve komisyon dağılımlarında hata payını sıfıra indirir. Sistem hiçbir şekilde yanılmaz. Satış ortaklığı ağları da ürün sahipleri ve satış ortaklarına verdiği bu hizmet neticesinde her satıştan komisyon alır.

Bu şirketler kesinlikle yasaldır.

Satış ortaklığı siteleri; devlet tarafından onaylı ve sürekli denetlenen, belirli izinler doğrultusunda çalışan şirketlerdir. Paramı alamazsam diye bir şey söz konusu olamaz. Vergi konusunda da kafanıza bir şey takılmasın. Çünkü satış ortaklığı ağları kazandığınız miktarlardan sizin adına devlete vergi öder. Yapacağımız iş kesinlikle devlet kontrolünde, vergileri ödenerek yapılan ve %100 yasal bir iştir. Sonradan başım derde girer mi diye düşünmeniz yersizdir. Ayrıntılı bir şekilde satış ortaklığı ağları nedir açıklamaya çalıştım. Satış ortaklığı, bu tarz platformlara kayıt olmakla başlamaktadır. Satış ortaklığı ağı nedir, temel olarak bu şekilde açıklanabilir.

Bir sonraki makalemde Türkiye’deki Satış Ortaklığı Ağları (Siteleri) konusuna değineceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here