Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nasıl Yapılır?

0
578
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nasıl Yapılır?

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) nasıl yapılır? Bir önceki makalemde Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) nedir konusunu ele almış, internetten para kazanma yolları arasından en önemlisi olduğunu belirtmiştim. Gelin nasıl yapıldığına bakalım.

Bu sistem 4 ana öğeden oluşmaktadır.

1) Ürün Sahibi

2) Satış Ortaklığı Ağı

3) Satış Ortağı

4) Alıcı (Ürünü alan müşteri)

Gelin bu 4 öğeyi tek tek inceleyelim.

1) Ürün Sahibi: Satış ortaklığı yapacağımız ürünün sahibidir. Ürün ile ilgili her türlü sorun, yardım ve desteği ürün sahibi üstlenir. Müşteriye karşı tek sorumlu kişidir diyebiliriz.

2) Satış Ortaklığı Ağı: Affiliate Network olarak da bilinen bu ağ; ürün sahipleri ile satış ortaklarını buluşturan ve satılacak ürünleri içinde barındıran bir platformdur. Bu platform yapılan her satışı takip eder, kayıt altına alır. Son olarak ürün sahibi ve satış ortaklarının kazandıkları paraları dağıtır. Sonraki yazılarımda affiliate network hakkında detaylı bilgi vereceğim.

3) Satış Ortağı: Satış ortaklığı sistemindeki herhangi bir ürünün satışına aracılık ederek, yüksek oranlarda komisyon kazanan kişidir. Bu oranı ürün sahibi belirler ve genelde %50-70 gibi yüksek miktarlardır. Satış ortağının, satışına aracılık ettiği ürünle ilgili müşteriye karşı hiçbir sorumluluğu yoktur.

4) Alıcı (Ürünü Alan Müşteri): En son olarak bir alıcıya ihtiyacımız vardır. Satış ortağının, satışına aracılık ettiği ürünü satın alan kişidir.

Yukarıdaki öğeleri toparlayacak olursak satış ortaklığı sisteminin çalışması şu şekilde olur:

Ürün sahibi ürünü satış ortaklığı ağına koyar, satış ortakları da satılma potansiyeli yüksek ürünleri içlerinden seçerek satış ortağı olur, daha sonra bu ürünün satılmasına aracılık eder. Alıcı ürünü inceler ve satın alır. Böylelikle hem ürün sahibi hem de satışa aracılık eden satış ortağı belirli oranlarda para kazanmış olur.

Aklınıza şöyle sorular gelmiş olabilir:

Ürün sahipleri neden kendileri satış yapmıyor da bu sistemi tercih ediyor ?

Kendi ürünü üzerinden daha fazla para kazanacakken neden %50 ve üstü komisyon vererek kazançlarını düşürüyorlar ?

Soruların cevabı oldukça basittir. Tabi ki reklam maliyetlerini düşürmek için. Ürün sahipleri, ürün tanıtımları için çok büyük para harcarlar. Televizyon, radyo, sosyal medya, yollarda gördüğünüz billboardlar ve daha birçok yolla ürünlerini tanıtıp satmaya çalışırlar. Bunlar çok masraflı işlerdir. Bir önceki makalemde de belirttiğim gibi bir ürünü 1 kişinin tanıtmasıyla, 1000 kişinin tanıtması kesinlikle aynı olmayacaktır. Ürün sahibi, ürünün satışına aracılık eden satış ortaklarıyla kazancını paylaşır. Böylelikle yüksek reklam maliyetlerinden kurtulmuş olur. Ürün sahipleri internet sayesinde satış ortaklığı sistemini kullanarak daha fazla kitleye ulaşabilmektedir. Satış ortaklığı ağlarının sunduğu diğer bir hizmet de farklı ödeme seçeneklerini sağlamasıdır. Kredi kartı, havale, paypal gibi. Bu, ürünün daha çok satılmasına kesinlikle etken bir durumdur. Ürün sahibinin, satış ortaklığı ağlarına kayıtlı ve hazır bir şekilde bekleyen binlerce satış ortağını hemen bulabilmesi de artı bir özelliktir.

Peki nedir bu ürünler ?

Satış ortaklığı ile satılan ürünlerin çoğu dijital ürünler olarak adlandırılan e-kitaplar, görsel eğitim setleri, programlar veya yazılımlardır. Bu ürünlerin yanısıra herhangi bir hizmet veya fiziki ürün bile satış ortaklığı ile kolayca satılabilir. Örneğin, internet servis sağlayıcı bir hizmettir, satış ortaklığı ile satışa sunulabilir. Dijital ürünlerde üretim maliyeti olmadığı için yüksek komisyonlarla satılması bu yüzdendir.

İnternetten para kazanmak için girdiğimiz bu yolda bir adımı daha öğrenmiş olduk. Satış ortaklığı çok kapsamlı bir konu olduğu için okurken sıkılmamanız için bu uzunluklarda makaleler yazıyorum. Biliyorum sabırsızlanıyorsunuz, hemen öğrenmek istiyorsunuz ama en başta da söylediğim gibi yapacağımız işte bilgi sahibi olmazsak asla başarılı olamayız. Şu an hepimiz bir trenin içinde seyahat ediyoruz. Eğer trenden atlayıp, daha kısa sürede, daha kolay para kazanmak için başka yollar denerseniz kaybedersiniz.

Bir sonraki makalemde Neden Satış Ortaklığı Yapmalıyım? konusuna değineceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here