Niş Pazarlamanın Satış Ortaklığı İle Bağlantısı Nedir?

0
295
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
Niş Pazarlamanın Satış Ortaklığı İle Bağlantısı Nedir?

Satış ortaklığının temeli niş pazarlamaya dayanır. Dolayısıyla niş pazarlama ve satış ortaklığı arasında bir bağlantı vardır. Hatırlarsanız satış ortaklığını tanımlarken “o ürüne ilgi duyan odaklı müşterilerle buluşturmak” ifadesini kullanmıştım.

Satış ortaklığı sistemine hedef kitle seçimi yapılarak başlangıç yapılır. “Ürünü kime satacağım, ürünün satış potansiyeli var mı, kimlere hitap edeceğim? gibi soruların cevaplarını vermeden, bu işe girişmek anlamsız olacaktır. Satış ortaklığında, ürünü veya hizmeti birçok hedef kitleye tanıtabileceğiniz gibi, daha dar tüketici grubuna da tanıtım yapmanız mümkündür.

Satış ortaklığında ilk düşünülen şey?

Satış ortaklığı sistemi ile internetten para kazanmak isteyen çoğu kişinin düşündüğü ilk şey: “Çok satılan bir ürün veya hizmetin tanıtımını yaparak para kazanırım.” olmaktadır. Doğru bir yaklaşım olabilir. Çünkü rekabetin çok olduğu bir alanda satış yaparak, güzel paralar kazanılabilir. Ancak bunun ne kadar zor olduğunun da bilincine varılması gerekiyor. Rakiplerinizden daima farklı olmak zorundasınız. Özellikle tanıtım yazılarınız alışılagelmiş standartlardan uzak olmalıdır. Tabi ki satış ortaklığı yapacağınız ürün veya hizmetin kalitesi de sizi diğerlerinden ayıracak önemli unsurlar arasındadır.

Rekabet aslında iyi bir şeydir.

Rekabet kelimesini çoğu kimse sevmez. Aslında rekabetin olduğu alanda gelişim de vardır. Rekabetin ne kadar çok olduğu bir alanda satış ortaklığı yaparsanız, kendinizi de geliştirmek için o kadar emek sarf edersiniz. Rakipleriniz bu zorlu yolda gelişim sağlamazsa, sizin onlardan bir adım daha önde olacağınız ortadadır. Hedef kitlenin çok olması demek, ihtiyaçların da büyük ölçüde karşılandığı anlamına gelir. Birçok alternatifin sunulduğu bir alanda satış ortaklığı yapmaya çalışırsanız, rekabetin içinde kaybolup gidebilirsiniz. Ancak sıkı bir çalışma ve sabırla üst sıralarda da yer almanız mümkündür.

Niş pazarlama sizin için uygun olabilir.

“Ben rekabeti sevmem, ayak da uyduramam” diyorsanız; bunun yerine daha odaklı tüketicilere ulaşmak, satış ortaklığı sisteminde başarıya ulaşmanın diğer yollarından bir tanesidir. Bu da niche marketing yani niş pazarlama stratejisi ile gerçekleşmektedir. Niş pazarlama, küçük bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan çalışmalar bütünüdür. Hemen hemen herkes şu cümleyi kesin kurmuştur: “Şöyle bir A ürünü olsa ne kadar iyi olurdu.” A ürününü düşünen sadece siz değilsiniz.

Siz ve sizin gibi düşünen insanlar niş pazarın potansiyel müşterileridir. Dolayısıyla ihtiyaç sahipleri arayıp ta bulamadığı bir ürünle karşılaştığı zaman istenilen paraları rahatlıkla verebilirler. Çünkü hayatlarındaki bir eksiği tamamlamış olurlar. Niş pazarlamanın en önemli avantajlarından biri de, küçük bir kitlenin ihtiyacını karşılayan ürünün, zamanla daha geniş toplulukların ilgisini çekebileceğidir. Ürünün veya hizmetin özgün ve kullanışlı olması diğer tüketicilerin de dikkatini çekeceğinden uzun vadede daha fazla para kazanmayı beraberinde getirecektir.

Niş pazarlamanın satış ortaklığı ile olan bağlantısını bu şekilde açıklayabilirim. Hangi ürün veya hizmetin nasıl bir hedef kitlesine hitap edeceğini bulursanız, güzel paralar kazanabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

Bir sonraki, Bir Niş Seçin, Boşluğu Doldurun, Fark Yaratın adlı makalemi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here