Niche Marketing (Niş Pazarlama) Nedir?

0
357
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
Niche Marketing (Niş Pazarlama) Nedir?

Bugün, niche marketing yani niş pazarlama nedir konusuna değinmek istiyorum. Öncelikle niche kelimesini açıklayarak başlayayım. Niche, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuk olarak adlandırılan, Fransızca kökenli mimari bir terimdir. Fransızcada “Duvar Hücresi” anlamına gelen bu kelime Türkçeye niş olarak çevrilmiştir.

Focused (Odaklı) Marketing veya Target (Hedef) Marketing olarak da bilinen niş pazarlama; küçük bir tüketici kitlesinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen odaklı bir pazarlama stratejisidir. Pazarlaması yapılan ürüne de doğal olarak niş pazarı denmektedir. Basit bir örnekle açıklarsak; “ceket” genel bir pazardır. “Bayan deri ceket” daha dar bir kullanıcı kitlesine hitap ettiği için niş pazardır.

Genellikle büyük firmalar bu çalışmalara önem vererek belirli bir kitleye ulaşmaya çalışırlar. Alt kategorideki ürünlere ilgi duyan tüketicilerin ihtiyaçları karşılanmadığı için, firmalar bu istekler doğrultusunda pazar oluşturur. Piyasadaki boşlukları doldurması nedeniyle niş pazarlamanın önemi büyüktür. Piyasada olmayan mutlaka bir ürün veya hizmet vardır. Kimsenin aklına gelmediği ürünü veya hizmeti keşfettiğiniz anda sağlam bir pazar elde etmiş olursunuz.

Niş pazarlamanın özellikleri:

♦ Ürün veya hizmet ilk defa ortaya çıktığı için yüksek kârda satılabilir.

♦ Tüketiciler istediği ürünü elde etmenin sevincini yaşarken verdikleri paraya önem vermezler.

♦ Hedef kitle dar olduğu için yoğun rekabet ortamı da oluşmaz. Zamanla ürün alternatifleri çıkabilir. Rekabetin oluşması zamanla olacaktır. Ancak zayıf bir ihtimaldir.

♦ Ürün veya hizmet özgün olduğu için ürünün zamanla geliştirilmesi gereklidir. Şirketlerin uzmanlaşma süreci ne kadar kısa olursa pazardaki etkisi o kadar etkili olur.

♦ Tüketici kitlesi az olduğu için müşteri memnuniyeti de ürünün kalitesine göre daha yüksek olacaktır.

♦ Üretim miktarı ve satış oranı düşük kalacak ama kâr oranı yüksek olacaktır.

Niş pazardaki gizli talep ortaya çıkartılmalı ve çok iyi bir pazar analizi yapılmalıdır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

Bir sonraki, Niş Pazarlamanın Satış Ortaklığı İle Bağlantısı Nedir? adlı makalemi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here