Google Adwords Satış Ortaklığı Problemleri

0
346
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
Google Adwords Satış Ortaklığı Problemleri

Google Adwords ile satış ortaklığı yapan satış ortakları neden problemler yaşıyor? Google Adwords’un satış ortaklarına karşı gösterdiği tepkileri gelin beraber inceleyelim.

Google Adwords, metin tabanlı bir reklam modelidir. Anahtar kelimeyi yazdığınızda en üstte gördüğünüz 3-4 satır, reklamlardır ve google, gelirlerinin çoğunu buradan sağlar. Satış ortaklarının veya internetten para kazanmak isteyen kişilerin giriştikleri ilk yer kuşkusuz Adwords. Kısa yoldan zengin olma fikrinin beynimize kazındığını, buradan anlayabiliyoruz.

Ve bu işi burada da doğru yapmıyoruz.

Aslında teknik doğru ama pratik aşamasında sıkıntılı durumlar var. Peki, Adwords satış ortaklarına neden bu kadar sert davranıyor? Satış ortaklığı ile satılan ürünlere, tecrübeli-tecrübesiz herkes Adwords kullanarak reklam vermeye çalışıyor ama farkında olmadan Adwords’un reklam politikalarını özellikle kalite kurallarını ihlal ediyor. Google, ilk olarak ziyaretçilerini memnun etmeyi hedeflediği için, kaliteli içerik oluşturmak adına koyduğu kurallardan kesinlikle ödün vermez. İhlallerin sayısı arttıkça bu gibi satış ortaklığı ürün reklamlarını, daha incelemeden sonlandırıyor.

Gelin bu işe bir de Adwords’ün gözünden bakalım.

Kaliteli bir satış ortaklığı ağındaki en çok satılan bir ürüne herkes tarafından Adwords reklamı verilsin. Olacaklar gayet ortadadır. Ürünlere ulaşmak için anahtar kelime araması yapan ziyaretçiler bütün reklamlarda aynı ürün sayfasına yönlendirildiklerini görecekler. Ziyaretçi, google aramasında 4-5 tane farklı reklam görecek ama hepsi de aynı sayfaya gidecek. İşte ilk problem buradan doğuyor. Ziyaretçi memnuniyetini esas alan google, böyle bir şeye izin vermez. Deneyimsiz satış ortakları Adwords tarafından kapı dışarı edildiği zaman, bu kişiler bir anda “internetten para kazanılmıyor” düşüncesine bürünüyor. Tekrar söylüyorum, internetten para kazanmak için doğru yöntem ve bilgi kesinlikle şarttır. Aynı durum dünya için de geçerlidir. Türkiye Xticaretin bugün itibariyle 89 bini aşan üyesi var bir de dünyaca ünlü 200 milyon civarında üyesiyle ClickBank’ı düşünün. ClickBank her kıtadan satış ortağının toplandığı dünyaca ünlü satış ortaklığı platformudur. Binlerce satış ortağının aynı anda aynı ürüne reklam verdiğini düşünebiliyor musunuz?

Ürün kalitesi çok önemli.

Bir diğer problem, satış ortağı olunan ürünün ve o ürüne ait tanıtım sitesinin kalitesizliğidir. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi internette satılan çoğu ürün, internetten bulabileceğiniz bilgilerin sağdan soldan toplanmış halidir. Bu kalitesiz ürünlerle; deneyimsiz, bir an önce para kazanmak isteyen satış ortakları bir araya gelince Adwords’un tavrını daha iyi anlayabiliyoruz.

Toparlayacak olursam; Adwords Xticaret, ClickBank gibi satış ortaklığı ağlarındaki dijital ürünlerin reklamlarını yayınlamıyor. Bunun yerine fiziksel ürünlere reklam verilmesini daha uygun buluyorum. Satış ortaklığına başlarken kaliteli ürün seçimi çok önemlidir. Aslında bu makale avcı yöntemi ile satış ortaklığına başlamak isteyenleri bilgilendirmek amacını da taşımaktadır. Ben fiziksel ürünlerde avcı yöntemini, dijital ürünlerde ise çiftçi yöntemini tavsiye ediyorum.

Satış ortaklığı yaparken Adwords ile karşınıza çıkabilecek problemleri bu şekilde açıklayabilirim. Bir sonraki makalemde Satış Ortaklığı Kazanç Sistemleriyle Para Kazanmak konusuna değineceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here