CPA Marketing Nedir?

0
396
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
CPA Marketing Nedir?

CPA Marketing nedir? Bir önceki yazımda satış ortaklığı kazanç sistemlerine değinmiş, CPA Marketing teriminden biraz bahsetmiştim. Gelin bu terimi ayrıntılarıyla inceleyelim.

CPA Marketing Nedir?

İngilizce açılımı Cost Per Action/Acquisition veya diğer adıyla Pay Per Action olan sistem, Türkçeye Hareket Başı Ödeme/Kazanç olarak çevrilebilir. CPA Marketing satış ortaklığının bir kolu olup, profesyonel bir şekilde yapılması gereken ileri düzey bir sistemdir. Satış ortaklığı sisteminin nasıl kendine ait kuralları varsa, CPA kuralları da kendine özgüdür.

Bu kuralları uygularken çok dikkatli olunması gerekir. Profesyonel olarak yapılması gerektiği için, asla esnek davranamazsınız. Uzun ve sağlıklı bir şekilde bu sistemi uygulamak istiyorsanız bu kurallara harfiyen uymaktan başka çareniz yoktur. İnternetten para kazanmak için başlanacak bir yöntem değildir, teknik olarak da başlayamazsınız zaten.

Neden başlayamam?

Çünkü profesyonel bir blog/websiteniz olması gerekir. Sadece bir websiteniz olması da yetmez. Sitenize oldukça ziyaretçi gelmesi de zorunludur. Bildiğiniz üzere satış ortaklığında komisyon kazanabilmek için, bir ürün/hizmet satışının gerçekleşmesi gerekiyordu. CPA sisteminde ise satış olması zorunlu değildir.

Sistem şu şekilde çalışır: Siteye gelen ziyaretçiyi, satıştan bağımsız olarak ilgi duyduğu ürüne/hizmete yönlendirilir. Ziyaretçiye yönlendirildiği sayfada basit bir form doldurması istenir. Bu işlem tamamlandığında ziyaretçiyi yönlendiren websitesi sahibi komisyon kazanır.

Basit bir formdan ne demek istiyorsunuz? E-mail, ad-soyad, telefon numarası, ufak bir anket vs. bilgilerden oluşan formlardır. Bunların hepsi de olabilir veya sadece bir e-mail veya bir telefon numarası bile olabilir. Bir önceki yazımda satış ortaklığı kazanç sistemlerinden bahsetmiştim. CPA Marketing sisteminde birkaç terim daha var. Gelin onlara bakalım.

(L) Lead:

Türkçeye tam olarak öncülük etmek olarak çevirebiliriz. Ziyaretçinin demin bahsetmiş olduğum formu doldurmasıdır. Formu doldurduktan sonra bulunduğu siteden alışveriş yapsın veya yapmasın, ziyaretçiyi yönlendiren kişi para kazanır. CPL (Cost Per Lead) olarak da karşınıza çıkabilir.

Çok basit bir örnek vermek istiyorum: Tatile çıktınız ( tam da zamanı aslında 🙂 ) ve tekne turuyla bir adaya gideceksiniz. Kaptan sizi adaya ulaştırdı. Tekneden indiğinizde karşınızda çok güzel bir restoran gördünüz. Manzara mükemmel. Restoran önündeki görevli; restorana üye olanlara yemeklerin indirimli olacağını söyleyerek, herkese basit bir form doldurttu. Kaptan daha sonra görevlinin yanına gelerek üye olan 50 kişi için komisyonunu aldı. Turdakiler ister yemek yesin ister yemesin kaptan her koşulda parasını aldı. Evet, güzel bir örnek oldu 🙂

(S) Sale:

Satış anlamındadır. CPA şirketleri bazen sadece satış gerçekleştiğinde komisyon verir. Veya hem Lead hem Sale olarak da komisyon veren şirketler de vardır. Yukarıdaki örneğe dönecek olursak, restorana üye olan 50 kişiden 40’ı yemek yemiş olsun. Her yemek yiyen kişi başına da kaptan ayrı komisyon alır. Burada komisyon her kişi için sabittir.

(%) Yüzde:

Reklam veren şirketlerin hepsi yukarıdaki sistemleri kullanmayabilir. Satış başına % olarak komisyon da verebilir. Kaptan örneğimize yine geri dönelim. 40 kişi aynı miktarda yemek yemeyecektir. Kimisi az, kimisi çok yiyebilir. Restoran sahibi kaptana diyor ki; kim ne kadar öderse %5 senin olacak. Yani her kişinin ödediği paradan kaptan da komisyon alacak. % komisyon olayı bazen avantajlı bazen de dezavantajlı olabiliyor. 500 TL hesap ödeyen kişinin getireceği komisyon da yüksek olacaktır.

CPA Marketing nedir temel olarak bu şekilde açıklanabilir. Sanırım sistemin ne kadar profesyonelce yapılması gerektiğini yukarıdaki ifadelerden anlayabiliyoruz.

Bir sonraki makalemde CPA Marketing Nasıl Yapılır? konusuna değineceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here