Bir Niş Seçin, Boşluğu Doldurun, Fark Yaratın

0
294
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
Bir Niş Seçin, Boşluğu Doldurun, Fark Yaratın

Başarının anahtarı başlangıç: Bir niş pazarı seçin, pazardaki boşluğu doldurun ve fark yaratın. Girişimciliğin ana unsurlarından en önemlisi, yapılacak işin nasıl başarıya ulaşacağıdır. Aslında birçok görüş var. Ürün, müşteri, pazarlama stratejisi. Peki, sizce hangisi başlangıç için önemli?

Yukarıdakilerin hepsi önemlidir ancak gerçekten fark yaratan şey seçtiğiniz niş pazardır. Bu pazara nasıl girdiğiniz ve bunu yaptığınızda neyi, nasıl etkilediğinizdir. Yapılan başlangıç, hedeflenen nişte belirli bir boşluğu doldurmazsa, girişimci için işletmeyi büyütmek zor olabilir. “Nişi seçtim ilk yıl bir şey yapmayayım” demekle kalmayıp, büyümeyi ve yenilikleri takip etmeyi hedeflemelisiniz.

İhtiyaçlar karşılanmış mı?

En başarılı şekilde geliştirilen ürünler bile herkese satılamaz. Tek nedeni vardır: Herkesin o ürüne ihtiyacı yoktur. Bu nedenle girişimcilerin düşündükleri ilk şeylerden bir tanesi, hedef pazarını ve müşterisini tanımlamanın ne kadar önemli olduğudur. Doğru niş bulma, ürününüzün potansiyel satışlarını belirler, müşteri ile ilgili stratejilerin çerçevesini şekillendirir ve ileride nişe hâkim olma olasılığınızı belirlediği için, başlangıçtaki başarınız için gereklidir.

Hedef dışı kitle oluşturabilirsiniz.

Seçtiğiniz nişte, hedef pazarınız dışındaki insanlara satış yapmayacağınız anlamına gelmez. Gösterdiğiniz çaba sayesinde, hedef dışı kitlelerin de zamanla ilgi duymasını sağlayabilirsiniz. Girmeyi hedeflediğiniz niş pazara odaklandıktan sonra orada sizin için bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Eğer düşündüğünüz ürün veya hizmetin eksikliğini, hem kendinizde hem de çevrenizde görebiliyorsanız, niş pazara girmenin vakti gelmiş demektir.

Sadece pazardaki boşluğu belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda bu boşluğu doldurmak için doğru pazarı bulduğunuzu kanıtlayan bir yeteneğiniz olduğunu göstereceksiniz. Bir iş için pazarda her zaman bir yer vardır. Henüz kimsenin yapmadığı ve talebi olan bir ürün veya hizmet kesinlikle bir yerlerde gizlidir. Yapmanız gereken tek şey, o gizli hazineyi gömülü olduğu yerden çıkarmaktır.

Tarihte birçok ünlü marka, bu mükemmel stratejiyi kullanarak bu günlere gelmiştir. Unutmayın hiçbir marka bir anda kurulmadı ve yükselmedi. Bulduğunuz nişi pazarda tutmak ve harika şeyler elde etmek için farklı olmalısınız. Bu fark yenilik yoluyla gelir. Yeniliklere açık olun ve unutulmayacak bir ürün, hizmet ve marka yaratmaya çalışın.

Bu sadece insanların hayatlarını iyileştirecek ve sorunlarını çözecek fikirlerle mümkündür. Bir niş seçin, boşluğu doldurun ve fark yaratın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

Bir sonraki, 2017 Yılında En Çok Kazandıracak Niş Pazarları adlı makalemi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here