Başarısız Olmak İçin Bunları Yapın !

0
309
Görüntüleme
İnternetten Para Kazanma
Başarısız Olmak İçin Bunları Yapın !

Her zaman başarılı olmak için değil, başarısız olmak için de yapmamız gerekenler vardır. “Bu ne şimdi? Bir insan neden başarısız olmak ister ki?” sorularını duyar gibiyim. Birçoğumuzun sanki normalmiş gibi yaptığı ve bunları yaparken de başarısız olmasına neden olan şeylerden bahsetmek istiyorum.

Çoğu başarısız kişiler aslında alışkanlıklarından dolayı başarısız olur. Yani sürekli yaptıkları şeyleri kendilerince doğru olduğunu zanneder. Herkes başarılı bir hayat ister, bunda hepimiz hemfikiriz. Ama bazen işler, sanıldığı kadar yolunda gitmeyebilir.

Her şeyi biliyorum.

“Bundan sonra ne öğreneceğim ki, zaten her şeyi biliyorum.” Hayatınızdan bir masrafı daha eksiltmiş oldunuz: Kitap parası. Evet, kendinizi eğitmek için alacağınız kitaplar için artık masraf yapmanıza gerek yok. Nasıl olsa her şeyi biliyorsunuz. Bu arada “Bilmiyorum” kelimesini de sözcük dağarcığınızdan çıkardığınız için beyninizi daha hızlı çalıştırmaya başladınız. Hızlı çalışan bir beyne kim sahip olmak istemez?

Yardım veya desteğe ihtiyacım yok !

Zaten her şeyi bildiğiniz için yardıma da ihtiyacınız olmayacak. Daha doğru düzgün bir şeyleri bilmeyen insanlardan yardım almak size göre değil. Başkalarının fikirlerine ihtiyaç duymuyorsanız, kendi tecrübeleriniz sizi bir yere kadar getirir. Ve o noktadan sonra nasıl devam edeceğinizi bilmediğiniz için büyük hatalar yapmaya başlarsınız. “Hata benim hatam, kimseyi ilgilendirmez.” diyorsanız başarısız olmayı çok istiyorsunuz demektir.

Şikâyet edin.

“Bu ne biçim hava, nasıl trafik bu ya, yemek de kötüymüş.” Sanki şikâyet edince bir şeyler yoluna girecekmiş gibi davranan, sürekli karamsar ve mutsuz insanlar. Sizler de başarısız olacaksınız merak etmeyin. Şikâyet eden kişiler incelendiğinde, duygusal ve ruhsal gelişimlerinde eksiklik olduğu tespit edilmiştir. Dikkatlerin sürekli kendilerinde olmasını isteyen bu kişiler, şikâyet ettikleri şeyleri de düzeltme gereği duymazlar. Aksine onu yapmaya devam ederler. Devamlı kararsız bir düşünce yapısında oldukları için başarısız olmaları da kaçınılmazdır.

Para kazanmak “İstiyorum”

İstemeyen var mı? 🙂 Asıl sorun isteyip de harekete geçemeyen kişilerde. Bir şeyi ister ama oturup olmasını bekler. İstemek güzeldir ama maalesef istemekle hiçbir şey başaramazsınız. Hedefinize ulaşmanız için sizi tetikleyebilecek şeylere odaklanmanız gerekiyor. Mesela bir eğitim koçu ile hedefinize ulaşabilirsiniz. Hala bir şeylerin kendiliğinden olmasını bekliyorsanız, başarısız olmanız için hiçbir sebep göremiyorum.

İnanılmaz önyargılıyım.

“Dolandırıcı abi inanma, Nerede görülmüş internetten para kazanıldığı?” Albert Einstein çoktan söylemiş bile: “İnsanların önyargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur.” Kabul edin etmeyin, önyargılıyız. Peki, neden? Tecrübe etmiyoruz da o yüzden. Daha doğrusu etmek istemiyoruz. Önyargılarıyla hareket eden kişiler hazırı çok sever. Birinin söylediği şeyin peşinden koşup dururlar. Çıkarın artık şu at gözlüklerinizi, araştırın ve doğrusunu öğrenmeye çalışın.

Para kazanmakla ilgili olumsuz yorumlar adlı yazımda da belirttiğim gibi, önyargı her zaman doğru değerlendirmeyi engeller. İyi bilmediğiniz bir konuyu, doğruymuş gibi ısrar etmeye devam ederseniz son derece güvensiz olursunuz. Önyargılı iseniz başarısız olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Son olarak bir önceki, başarılı olmak için zamanı nasıl kullanıyorsunuz? adlı makalemdeki yazdıklarımın tam tersini yapın. Dolayısıyla zaman kaybedip, başarısız olacaksınız. Henry Ford’un da söylediği gibi: “Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” Şimdi sıra, sizin cevaplamanızı istediğim soruya geldi: Daha zekice başlamak istiyor musunuz? Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

Bir sonraki, Niche Marketing (Niş Pazarlama) Nedir? adlı makalemi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here