Başarılı Olmak İçin Zamanı Nasıl Kullanıyorsunuz?

0
341
Görüntüleme
Kişisel Gelişim
Başarılı Olmak İçin Zamanı Nasıl Kullanıyorsunuz?

Cümle gayet açık: Başarılı olmak için zamanı nasıl kullanıyorsunuz? Zaman, tekrar kazanamayacağınız tek hazinedir. Hızlı bir şekilde nasıl eriyip gittiğine her gün şahit oluyoruz. “Daha dün gibi aklımda” sözü, bir ömür boyu geçen zamanı en iyi anlatan ifadedir.

Aslında bu bir pişmanlıktır. Siz zamanı yönetmezseniz, zaman sizi yönetir. Nerelere geleceğinizi belirler. Daha önemlisi nasıl başarılı olacağınızı belirler. Başarılı olmayı kendiniz planlamak istemez miydiniz? Gelin başarılı olmak için zamanı nasıl kullanacağımıza bakalım.

Bugün ne yapacağım?

Her zaman günlük bir plan yapın. Eğer zamanın kısalığından şikâyet ediyorsanız, onu verimli kullanmıyorsunuz demektir. Gün sonunda yaptıklarınızı yazın ve karşılaştırın. Zamanı yönetebilmek için bu yaptığınız günlük plana uymaya çalışırsanız, zamanı en verimli geçirenlerden olursunuz.

Bugünün işini yarına bırakmayın.

Evet, çok klasik oldu ama ertelemenin, hayatımıza olumsuz etkilerini anlatan çok güzel bir atasözüdür. “Yarın yaparım, şimdi en sevdiğim dizi başlayacak.” Yapmanız gereken şeyi ertelediğinizde, aynı işi yüksek ihtimal bir kez daha erteleyebilirsiniz. Dolayısıyla sonraki yapacaklarınız arasında kaybolup gidecektir. “Ben ne yapacaktım ya, unuttum. Aman neyse boş ver.” Eğer kendinize bunu çok söylüyorsanız, hiçbir işinizi zamanında yapmıyorsunuz demektir. Başarılı insanların hayat hikâyelerini okuduğunuzda (okumuyorsanız hemen okumaya başlayın derim) hiçbirinin işlerini ertelemediğini göreceksiniz.

Boş zamanınızda ne yaparsınız?

Yıllardır bu soru hep soruldu ve sorulmaya da devam ediyor. Ben bu “boş zaman” sorusuna çok kızıyorum. Zamanı boşa geçirmek diye bir şey yoktur. Boşa geçen zamanı, değerlendirmek diye bir şey vardır. Televizyonda saatlerce vakit geçireceğinize, sevdiğiniz kaliteli programları izleyin. Tabi onlar da gecenin bir vaktinde olduğu için, kişiler tarafından zaman kavramı bir kez daha sorgulanıyor. Hayatımızın büyük bir bölümü ulaşım araçlarında geçiyor. Kitap okuyarak bu zamanı değerlendirebilirsiniz. “Boşa geçen yıllarım!” diye feryat edeceğinize bundan sonraki yıllarınızı iyi planlayın.

“Kanka benim zamanım yok biliyorsun.”

Hayatta en sinir olduğum şeylerden bir tanesi: Vaktim yok diye şikâyet edenler. “Spor yapmaya vaktim yok şekerim” Belli bir yaştan sonra zaten verimli spor yapamayacaksın. Allah aşkına şu elinizden düşmeyen telefonları bir kenara koyun. Sabahtan akşama kadar Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve sayamadığım bir sürü sosyal ama inanılmaz derecede asosyalleştiren uygulamalara girip, vaktimizin çoğunu çöpe atıyoruz. Girmeyin demiyorum ama 10 saat boyunca telefona bağlı yaşamak kabul edilebilir bir şey değil. Sonra da vaktim yok oluyor. Sosyal medya bağımlısı mısınız? Sabah gözünüzü açar açmaz sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsanız, evet. Bence ilk önce hayatınızda bunu sorgulayın.

Kaç saat uyuyorsunuz?

Bir insanın sağlıklı yaşayabilmesi için günde 7-8 saat kaliteli uykuya ihtiyacı vardır. Uyumayı sevmiyorum, hayatımdan çalıyor diye düşünüyorsanız, yaptığınız çalışmalarda göstereceğiniz performansın da düşük olacağını unutmayın. Belli bir saat dinlenmek yani uyumak zorundasınız. Ama abartıp da günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmeyin.

Çalışmalarınıza mola verin.

Bazı insanlar vardır durmadan çalışmak isterler. Bir insanın odaklanma süresi yaklaşık 1 ila 1,5 saat arasındadır. Sonrasında dikkat dağılmaya başlar. Aralıksız çalışarak zamandan kazanabilirsiniz ama uzun vadede hiçbir şey kazanamazsınız. Çünkü çalışmalarınızdaki verim düşmeye başlar, kolayca yapabildiğiniz işleri zorlanarak yapmaya başlarsınız. En kötü yanı da hata yapma ihtimaliniz çok yüksektir. Hata yaparsak da başarılı olamayız. Bu yüzden çalışmalarınızda mola vermek performansınızı artıracaktır.

Hayatta başarılı olmak, zamanı etkili bir şekilde kullanmaktan geçer. Para kazanmak istiyorsak başarılı olmak zorundayız. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

Bir sonraki, Başarısız Olmak İçin Bunları Yapın! adlı makalemi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here